R E G U L A M I N
CMENTARZA PARAFIALNEGO
Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu
(2)
Cmentarz Parafialny (zwany dalej: Cmentarzem) przy Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu (zwanej dalej: Parafią) działa na podstawie przepisów prawa kanonicznego, ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 I 1959 roku (z późniejszymi zmianami), ustawy konkordatowej z dnia 28 VII 1998 roku, rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 7 III 2008 roku oraz ustaloną praktyką w zakresie uprawnień do pochówku zmarłych i grobów oraz zarządzeniami Administratora Cmentarza.
Umożliwiając oddanie czci zmarłym, zapewniając właściwy porządek i sprawne funkcjonowanie Cmentarza powierzamy go trosce osób przebywających na jego terenie i zobowiązujemy do stosowania się do poniższego Regulaminu Cmentarza (zwanego dalej: Regulaminem).
Rozdział I: Postanowienia ogólne
1. Cmentarz jest miejscem kultu religijnego, poświęconym i przeznaczonym do grzebania zmarłych. Powaga tego miejsca wymaga ciszy i godnego zachowania.
2. Cmentarz pełni funkcję cmentarza wyznaniowego i stanowi własność Parafii.
3. Administrowaniem Cmentarza zajmuje się Parafia, a w jej imieniu Ksiądz Proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu (zwany dalej: Administratorem).
4. Do zadań Administratora należy w szczególności:
a) przyjmowanie zwłok do pochowania i przydzielanie miejsca do urządzania grobu,
b) obsługa religijna pogrzebów (zlecanie jej innym) oraz piecza nad godnym i spokojnym przebiegiem uroczystości kościelnych (wszystkie elementy uroczystości pogrzebowych nie będących związanymi z katolicką liturgią pogrzebową wymagają wyraźniej zgody Administratora),
c) przyjmowanie opłat cmentarnych za użytkowanie miejsc grzebalnych oraz innych opłat związanych z funkcjonowaniem Cmentarza,
d) prowadzenie dokumentacji Cmentarza,
e) utrzymywanie porządku na Cmentarzu.
5. Na Cmentarzu mogą znajdować się groby ziemne, groby murowane, groby rodzinne, groby głębinowe, groby zbiorowe, katakumby i kolumbaria.
6. Rodzaje grobów:
a) grób ziemny stanowi dół w ziemi, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę i zasypuje wydobytą z tego grobu ziemią,
b) grób murowany stanowi dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę lub urnę, nad którymi wykonane jest sklepienie,
c) grób rodzinny stanowi grób przeznaczony do składania dwóch lub więcej trumien lub urn,
d) pozostałe miejsca grzebalne i rodzaje grobów opisane są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku,
e) wymiary poszczególnych grobów i miejsc grzebalnych opisane są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku (załącznik),
7. Przez usługi pogrzebowe wykonywane przez zakłady pogrzebowe rozumie się transport zwłok z miejsca zgonu do miejsca przechowywania, przewóz zwłok w kraju i zagranicą, przechowywanie zwłok do dnia pogrzebu, transport zwłok z miejsca przechowywania do kaplicy cmentarnej i kościoła, sprzedaż akcesoriów pogrzebowych, przygotowanie zwłok do pochówku.
8. Pozostałe czynności związane z pogrzebem mają charakter religijny, stanowią posługę duszpasterską i podlegają rubrykom liturgicznym.
9. Przez usługi kamieniarskie rozumie się wykonywanie wszelkich czynności związanych z budową, demontażem, naprawą nagrobka oraz wykonanie przejścia między grobami, postawienie ławki, płotków i temu podobne.
10. Kształt nagrobków, pomników i grobowców, znajdujące się na nich napisy i użyta symbolika nie mogą naruszać wyznaniowego charakteru Cmentarza.
Rozdział II: Administracja Cmentarza
1. Administratorem Cmentarza Parafialnego (zwanego dalej: Administratorem) Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu jest Rzymskokatolicka Parafia Świętego Mikołaja w Sętalu, w imieniu której działa Ksiądz Proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu (zwanym dalej: Proboszczem), który jest upoważniony przez prawo kościelne i państwowe do wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z funkcjonowaniem Cmentarza, a w szczególności do:
a) zawierania umów o ustanawianie prawa do dysponowania grobem,
b) wydawanie zgody na pochowanie (dochowanie), ekshumację zwłok (prochów) i innych czynności po przedstawieniu koniecznych zezwoleń innych władz,
c) wydawanie zgody na prowadzenie robót ziemnych, budowlanych, kamieniarskich (budowy, przebudowy, remonty grobów oraz nagrobków, wykładanie kostką lub innymi materiałami otoczenia i przejść pomiędzy grobami (nie dozwolone jest używanie sypkiego kamienia i drobnego kamienia), sadzenia lub usuwania drzew i krzewów, usuwania przedmiotów i urządzeń trwale związanych z gruntem (np. ławek, płotków),
d) dokonywanie odpowiednich czynności w celu przywrócenia stanu poprzedniego w razie stwierdzenia samowolnych zmian w zakresie określonym w pkt. c oraz zmian naruszających sakralny charakter i powagę cmentarza na koszt Dysponenta grobu. Przywracanie stanu poprzedniego powinno być dokonane po próbie skontaktowania się z Dysponentem grobu, na podstawie danych kontaktowych złożonych w archiwum Administracji,
e) ustalania i pobierania opłat cmentarnych.
2. Administrator:
a) prowadzi księgę zmarłych pochowanych na Cmentarzu,
b) prowadzi ewidencję grobów,
c) prowadzi ewidencję Dysponentów grobów i wydaje odpowiednie zaświadczenia,
d) ustala wysokość opłat cmentarnych,
e) pobiera opłaty,
f) nie rozstrzyga sporów pomiędzy członkami rodziny, która sama musi określić, kogo ustanawia Dysponentem grobu i który będzie miał prawo do decyzji, kogo pochować w grobie i który będzie wnosił opłaty ustanowione załącznikami do niniejszego Regulaminu. W przypadku zgłoszonych kilku Dysponentów decyzję podejmują wspólnie lub wyznaczają Opiekuna grobu, który w imieniu wszystkich Dysponentów sam podejmuje decyzję.
3. Administrator może odmówić zgody:
a) na pochówek, jeżeli na Cmentarzu nie będzie miejsca na urządzenie grobu,
b) na dochowanie we wskazanym grobie, w razie braku uprawnień do tego grobu,
c) na dochowanie, w przypadku nie uregulowania opłat związanych z konkretnym grobem,
d) w sytuacji sporu pomiędzy krewnymi zmarłego a Dysponentem lub Opiekunem grobu,
e) w przypadkach b, c, d Administrator proponuje inne miejsce na Cmentarzu albo na innym cmentarzu.
Rozdział III: Zasady zarządzania i dysponowania grobem
1. Prawo do dysponowania grobem powstaje na podstawie pisemnej umowy bądź potwierdzenia nabycia prawa do dysponowania grobem zawartej między osobą zamierzającą (osobami zamierzającymi) urządzić grób z Administratorem. Umowa może zostać podpisana przy pochowaniu pierwszej osoby w nowo tworzonym grobie albo przy okazji rezerwacji miejsca na grób, który powstanie w przyszłości. Dysponentem grobu może być jedna osoba lub kilka, ale w tym drugim przypadku należy ustanowić Opiekuna grobu, który będzie podejmował wiążące decyzje wobec Administratora dotyczące grobu. W przypadku braku Opiekuna grobu decyzje w sprawie grobu podejmują jednomyślnie Dysponenci grobu.
2. Dysponent grobu to osoba, która zawarła (osoby, które zawarły) z Administratorem Cmentarza na piśmie oraz po dokonaniu stosownej opłaty umowę o ustanowienie prawa do dysponowania grobem, bądź otrzymała stosowne poświadczenie nabycia prawa do grobu. Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania grobem jest poświadczenie wydane przez Administratora.
3. Każdy grób musi mieć określonego Dysponenta (Dysponentów) lub Opiekuna.
4. Rozmiary grobu ziemnego, murowanego, jednoosobowego, rodzinnego, zbiorowego, wielopoziomowego i na urnę oraz przejścia pomiędzy grobami z uwagi na charakter i wiek Cmentarza mogą nie zachowywać wymogów prawnych określonych w prawie dotyczącym pochówku, ale nie mogą ich przekraczać.
5. Rezerwacja miejsca na Cmentarzu jest możliwa i oznacza jedynie wyznaczenie miejsca na grób na planie Cmentarza oraz umieszczenie odpowiedniej adnotacji w ewidencji grobów. Dysponent może w tym miejscu za zgodą Administratora wykopać i wymurować grób oraz postawić nagrobek. Prawo do dysponowania grobem realizowane w postaci rezerwacji miejsca również wymaga pisemnej umowy oraz wniesienia opłat, jak za zwykły grób tej samej wielkości i za ten sam okres niezależnie od tego, czy miejsce to zostało użyte do pochówku czy nie.
6. Prawo do dysponowania grobem przechodzi wraz ze śmiercią Dysponenta zgodnie z art. 10 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, chyba że istnieje inna osoba wskazana prawomocnym orzeczeniem sądowym lub pisemnie wskazana przez pierwszego Dysponenta wobec Administratora Cmentarza.
7. Prawo do wolnych miejsc w grobie przeznaczonym do pochowania więcej niż jednej osoby mają członkowie rodziny zmarłego pochowanego w tym grobie według następującej kolejności:
a) wskazana przez pierwszego Dysponenta,
b) pozostały małżonek (pozostała małżonka),
c) krewni zstępni: dzieci, wnuki, prawnuki,
d) krewni wstępni: rodzice, rodzeństwo.
8. Do prawa do dysponowania grobem nie stosuje się do powszechnie obowiązujących przepisów prawa spadkowego oraz nie podlega przekazaniu w jakiejkolwiek prawem dozwolonej formie na rzecz osób trzecich z pominięciem kolejności wymienionej w pkt 5.
9. Z chwilą pochowania w grobie Dysponenta, zarząd nad grobem pełni osoba wskazana przez żyjącego jeszcze Dysponenta (akt dokonany wobec Administratora), albo wszyscy pozostali wymienieni w pkt. 5, którzy w swoim wyborze mogą ograniczyć się do jednego Dysponenta, a w przypadku kilku wyznaczyć Opiekuna grobu.
10. Administrator przed ponownym rozporządzeniem miejscem, na którym urządzany jest grób, do którego prawo wygasło z przyczyn nieopłacenia opłaty na utrzymanie Cmentarza, jest zobowiązany do wcześniejszego uprzedzenia o tym fakcie listem poleconym do Dysponenta lub Opiekuna wpisanych do ewidencji, informując jednocześnie o możliwości odnowienia prawa do dysponowania grobem. Wysłanie listu poleconego traktuje się za doręczone po 60 dniach od nadania. Stąd istnie konieczność aktualizacji w administracji Cmentarza danych kontaktowych Dysponenta lub Opiekuna.
11. Dysponent grobu ma następujące uprawnienia i obowiązki:
a) decyduje, kto może być w nim pochowany (z wyjątkiem pkt. 7),
b) uiszcza lub zleca uiszczenie opłaty na utrzymanie Cmentarza,
c) odpowiedzialny jest za porządek i godny wygląd grobu, jak i terenu wokół grobu, stan nagrobka i terenu okalającego nagrobek,
d) zobowiązany jest do aktualizowania danych teleadresowych.
Rozdział IV: Organizacja uroczystości pogrzebowych
1. Pochówek dokonuje się na podstawie:
a) udokumentowanego prawa do miejsca na pochówek,
b) wyznaczenia i wykupienia miejsca na pochówek,
c) przedstawienia Administracji oryginału aktu zgonu,
d) przekazania Administratorowi karty dla administracji cmentarza wydawanej przez USC,
e) wniesienia przewidzianych opłat.
2. Obrzędy pogrzebowe muszą zachować charakter sakralny, zważywszy na to, że Cmentarz jest miejscem poświęconym i przeznaczonym na cele religijne. Nie dopuszcza się elementów pozareligijnych (świeckich) bez wiedzy i wyraźniej zgody Proboszcza.
3. Administrator jest upoważniony żądać od osoby zainteresowanej stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa w zakresie niezbędnym do ustalenia uprawnień do pochowania zwłok (odpis aktu stanu cywilnego, dowód osobisty lub inny wiarygodny dokument).
Rozdział V: Opłaty za korzystanie z Cmentarza
1. Za korzystanie z Cmentarza stosowane są następujące odpłatności:
a) ustanowienie prawa do dysponowania grobem,
b) opłaty związane z ekshumacją i pochówkiem po ekshumacji,
c) opłaty związane z budową i przebudową nagrobków,
d) opłaty związane z wykonywaniem prac remontowo-budowlanych,
e) opłaty za wjazd na Cmentarz,
f) opłata za dokonanie wpisu o zmianie Dysponenta lub Opiekuna,
g) opłaty za korzystanie z terenu Cmentarza dla wykonywania usług pogrzebowych i cmentarnych,
h) opłaty związane z wywozem odpadów,
i) inne.
2. Opłaty będą ustalane w oparciu o koszta utrzymania Cmentarza i planowanych inwestycji po konsultacji z Radą Parafialną.
3. Opłata na utrzymanie Cmentarza obowiązuje wszystkich użytkowników Cmentarza:
a) opłatę można wnieść jednorazowo za okres 20 lat lub podzielić na raty,
b) opłata będzie naliczana od dnia utworzenia grobu, podpisania umowy o dysponowanie miejscem na grób lub od daty rezerwacji miejsca,
c) przy dochowaniu trzeba będzie uzupełnić zaległe opłaty w wysokości obowiązującej w dniu zapłaty.
4. Opłata na utrzymanie Cmentarza jest uzależniona od rodzaju i wielkości grobu.
5. Cennik opłat cmentarnych znajduje się w załączniku do Regulaminu i jest aktualizowany co roku na dzień 1 stycznia.
6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Administrator po zasięgnięciu opinii Rady Parafialnej może obniżyć lub umorzyć zaległe i powstałe zobowiązania finansowe w części lub całości.
Rozdział VI: Postanowienia porządkowe
1. Biuro Administratora Cmentarza znajduje się w kancelarii Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu, Sętal 10, 11-001 Dywity.
2. Furtka Cmentarza otwarta jest całą dobę.
3. Na Cmentarzu zakazane jest prowadzenie wszelkich robót bez zgody Administratora.
4. Roboty cmentarne odbywają się od poniedziałku do soboty z wyjątkiem kościelnych uroczystości i świąt nakazanych.
5. Ustawiania i kształtowanie elementów architektonicznych (nagrobki, płyty, tablice, ławki, chodniki i inne rodzaje zagospodarowania otoczenia grobu jak sadzenie drzew i krzewów) może nastąpić po uzyskaniu zgody Administracji. Elementy zainstalowane lub posadzone bez zgody będą demontowane (wycinane) i usuwane z terenu Cmentarza na koszt i odpowiedzialność Dysponenta i nie będą przechowywane przez Administratora.
6. Zagospodarowywanie wolnych miejsc, usuwanie i przestawianie elementów, nasadzanie lub usuwanie drzew i krzewów bez zgody Administratora jest zabronione.
7. Zabrania się wprowadzania na teren Cmentarza zwierząt, z wyjątkiem psów przewodników.
8. Wjazd na Cmentarz jest możliwy po uzyskaniu zgody Administratora.
9. Pielęgnacja i opieka nad grobem jest obowiązkiem Dysponenta.
10. Na Cmentarzu obowiązuje selekcja odpadów na naturalne, które składa się do kompostownika na końcu Cmentarza i sztucznych, do kontenera przy wejściu na Cmentarz.
11. Zabrania się wyrzucania na Cmentarzu odpadów pochodzących z budowy czy przebudowy pomników, nagrobków i innych oraz odpadów nie pochodzących z Cmentarza, takich jak: butelki, szmaty, baterie i inne.
12. Osoby przebywające na Cmentarzu zobligowane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym jak i miejscu świętemu oraz zachowania porządku i czystości. Zabrania się na Cmentarzu spożywania alkoholu, używania środków odurzających, palenia papierosów.
13. Administrator nie odpowiada za szkody powstałe na skutek klęsk żywiołowych, warunków atmosferycznych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru.
14. Na terenie Cmentarza niedozwolone jest prowadzenie akwizycji, umieszczania reklam i rozkładania wizytówek bez wyraźniej zgody Administratora.
15. Prace cmentarne na terenie Cmentarza zleca Dysponent grobu po uzyskaniu zgody Administracji Cmentarza.
16. Celem wydania zgody na prace cmentarne jest przedstawienie Administracji deklaracji zawierającej szkic z wymiarami nagrobka (w załączniku), którą Administrator akceptuje, ponieważ wymiary nagrobka nie mogą być większe od wielkości miejsca przeznaczonego na pochówek.
17. Planowane prace cmentarne należy zgłaszać z odpowiednim wyprzedzeniem. Niemożliwość skontaktowania się z Administratorem jest równoznaczna z odmową zgody na prace cmentarne.
18. Administrator dysponuje kluczem do bramy Cmentarza, który po wcześniejszym uzgodnieniu można na czas prac wypożyczyć.
Rozdział VII: Relacje Parafii z Cmentarzem
1. Pomimo tego, że Cmentarz jest własnością Rzymskokatolickie Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu, który sprawuje nad nim zarząd, a w jej imieniu każdorazowo Proboszcz Parafii, Cmentarz jest oddzielną jednostką organizacyjną.
2. Parafianie dbając o dobro wspólnoty i powierzony jej majątek, miejsca kultu i miejsca święte powinni czuć się odpowiedzialni za Cmentarz, na którym spoczywają zmarli z ich rodzin.
3. W każdą sobotę poprzedzającą uroczystość Wszystkich Świętych od godziny 9.00 na Cmentarzu odbywa się generalne sprzątanie polegające na grabieniu i wywożeniu liści, usuwaniu konarów drzew itp.
4. Parafianie według harmonogramu wyznaczonego przez Administrację koszą trawę na terenie Cmentarza.
5. Dobrym obyczajem jest zabieranie ze sobą śmieci, zwłaszcza sztucznych, z terenu Cmentarza i wrzucanie ich do przydomowych śmietników. Zwłaszcza po pogrzebach najbliższych (wieńce, liczne znicze), kiedy to przy sprzątaniu grobu jednorazowo pojawia się duża ilość odpadów.
6. Segregacja śmieci na Cmentarzu powinna być normą. Kompostownik znajdujący się na końcu Cmentarza służy do wyrzucania odpadów naturalnych, takich jak gałęzie, kwiaty, stroiki, liście ale bez wstążek, drutów, donic. Do kontenera przy wyjściu z Cmentarza wrzucamy jedynie odpady sztuczne, takie jak szkło, plastik, wstążki, metal. Jeżeli śmieci są pomieszane, należy je od siebie oddzielić. Nie wolno wyrzucać śmieci w miejscach do tego nie wyznaczonych.
Rozdział VIII: Postanowienia końcowe
1. Podczas zawierania umowy o prawo do miejsca na Cmentarzu Dysponent otrzymuje egzemplarz skrótu Regulaminu. Pełny tekst Regulaminu znajduje się w biurze Administratora oraz na stronie internetowej Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu: parafiasetal.mozello.pl.
2. W przypadku naruszenia Regulaminu Administrator ma prawo wystąpić do odpowiednich organów o nałożenie sankcji prawnych i administracyjnych. Może także ukarać grzywną, którą w przypadku odmowy uiszczenia, doliczy do kosztów utrzymania grobu na Cmentarzu.
3. Administrator Cmentarza ma prawo dokonywać niezbędnych zmian niniejszego Regulaminu w każdym czasie i w każdym zakresie z wyjątkiem kosztów opłat cmentarnych, której dokonuje po zaczerpnięciu opinii Rady Parafialnej.
4. W sprawach nie ujętych w niniejszym Regulaminie stosuje się przepisy prawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, kodeksu cywilnego, przepisy wykonawcze wymienionych ustaw oraz powszechne zwyczaje panujące na cmentarzach.
5. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2024 roku.
Administrator Cmentarza i Proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu /-/ |